Live Oak Unitarian Universalist Church
Note: When printed in high res this calendar may have too many events to allow it to fit on a single page.
       May 2022       
     Sunday           Monday           Tuesday       Wednesday    Thursday        Friday        Saturday  
1
Flower Communion
9:00am-Choir Rehearsal
10:00am-Worship Service
10:30am-Maypole
11:00am-Adult Faith Formation
11:00am-Religious Education
11:00am-Fellowship Hour
12:00pm-Live Oak Meditation Group
1:00pm-Tabla Lessons
1:00pm-Indian Dance
1:00pm-8-9 OWL
2:00pm-D&D Group
3:00pm-Girl Scouts
3:00pm-Open Cathedral
2
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
10:00am-Bookstuff
10:00am-ESL Class A
10:00am-ESL Class B
6:30pm-ESL Class 1
6:30pm-ESL Class 2
3
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
4:30pm-Tabla Lessons
6:00pm-Indian Dance
7:00pm-Safety Team
7:00pm-LitWits
4
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
8:30am-LT STEM - Kitchen
1:30pm-Staff Meeting
4:30pm-Tabla Lessons
5:30pm-Shir Ami Rehearsal
5:45pm-KidsActing
6:30pm-ESL Class 1
6:30pm-ESL Class 2
7:30pm-Capital Fund Mtg
7:30pm-Choir
5
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
10:00am-ESL Class A
10:00am-ESL Class B
10:30am-Seniors' Coffee Hour
4:30pm-Tabla Lessons
6:00pm-Indian Dance
6
10:00am-Wright Practice
5:45pm-Shir Ami Mtg
6:00pm-Indian Dance
7:00pm-Polytheistic Families Gathering
7:30pm-Shir Ami Service
7
10:00am-True Jesus Church
1:00pm-World Labyrinth Day Walk
3:00pm-Sarkar Recital
8
Mother's Day
10:00am-Worship Service
11:00am-Adult Faith Formation
11:00am-Religious Education
11:00am-Fellowship Hour
12:00pm-Live Oak Meditation Group
1:00pm-Tabla Lessons
1:00pm-Indian Dance
2:00pm-Social Justice Ministry
3:00pm-Open Cathedral
9
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
10:00am-ESL Class A
10:00am-ESL Class B
2:00pm-Shir Ami Rehearsal
6:30pm-ESL Class 1
6:30pm-ESL Class 2
10
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
4:30pm-Tabla Lessons
6:00pm-Indian Dance
6:00pm-Anti-Racism/Anti-Oppression
6:45pm-PFLAG
7:00pm-Capital Fund Meeting
7:00pm-Endowment Committee Mtg
11
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
8:30am-LT STEM - Kitchen
1:30pm-Staff Meeting
4:30pm-Tabla Lessons
6:30pm-ESL Class 1
6:30pm-ESL Class 2
6:30pm-ABE Class
6:30pm-ABE Class
7:00pm-Membership Team
7:30pm-Choir
12
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
10:00am-ESL Class A
10:00am-ESL Class B
10:30am-Seniors' Coffee Hour ZOOM ONLY
1:00pm-LT STEM - S
4:30pm-Tabla Lessons
6:00pm-Indian Dance
13
10:00am-Wright Practice
4:00pm-Tangarova Rehearsal
6:00pm-Indian Dance
7:00pm-Polytheistic Families Gathering
14
10:00am-True Jesus Church
10:00am-Gisser Bat Mitzvah
2:00pm-Lee Recital
6:00pm-Lam Recital
15
10:00am-Worship Service
11:00am-Adult Faith Formation
11:00am-Religious Education
11:00am-Fellowship Hour
12:00pm-Live Oak Meditation Group
12:30pm-Congregational Meeting
1:00pm-LO Board Meeting
1:00pm-Tabla Lessons
1:00pm-Indian Dance
2:00pm-D&D Group
3:00pm-Open Cathedral
6:30pm-Tangarova Recital
6:30pm-Women's Labyrinth Group
16
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
10:00am-Bookstuff
10:00am-ESL Class A
10:00am-ESL Class B
6:30pm-ESL Class 1
6:30pm-ESL Class 2
7:00pm-Building & Grounds
17
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
4:30pm-Tabla Lessons
6:00pm-Indian Dance
18
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
8:30am-LT STEM - Kitchen
1:30pm-Staff Meeting
4:30pm-Tabla Lessons
6:30pm-Executive Team
6:30pm-ESL Class 1
6:30pm-ESL Class 2
6:30pm-ABE Class
7:15pm-Bookworms
7:30pm-Choir
19
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
10:00am-ESL Class A
10:00am-ESL Class B
10:30am-Seniors' Coffee Hour
1:00pm-Food Sorting
4:30pm-Tabla Lessons
6:00pm-Indian Dance
20
9:00am-Fresh Food for All
10:00am-Wright Practice
10:30am-ABE
6:00pm-Indian Dance
6:30pm-Feist Recital
7:00pm-Polytheistic Families Gathering
7:00pm-Mitra Rehearsal
21
10:00am-True Jesus Church
3:00pm-Bluebonnet Recital
7:30pm-Adams Recital
22
9:00am-Choir Rehearsal
10:00am-Worship Service
11:00am-Adult Faith Formation
11:00am-Religious Education
11:00am-Fellowship Hour
12:00pm-Everyday Relationships
12:00pm-Exploring Membership
12:00pm-Live Oak Meditation Group
1:00pm-Tabla Lessons
1:00pm-Indian Dance
3:00pm-Open Cathedral
3:00pm-Winters Recital
23
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
10:00am-ESL Class A
10:00am-ESL Class B
5:00pm-Gouri - CG
6:30pm-ESL Class 1
6:30pm-ESL Class 2
7:00pm-Serafimov Recital
24
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
4:30pm-Tabla Lessons
25
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
1:30pm-Staff Meeting
4:30pm-Tabla Lessons
6:30pm-ESL Class 1
6:30pm-ESL Class 2
6:30pm-Questions Big & Small
6:30pm-ABE Class
7:30pm-Choir
26
8:00am-LT STEM Academy
8:00am-LT STEM Academy2
9:00am-LT STEM -Graduation
10:00am-ESL Class A
10:00am-ESL Class B
10:30am-Seniors' Coffee Hour ZOOM ONLY
4:30pm-Tabla Lessons
6:30pm-Environmental Awareness Group
7:00pm-HCT Meeting
27
10:00am-Wright Practice
10:30am-ABE
3:00pm-Indian Dance
7:00pm-Polytheistic Families Gathering
28
9:00am-Indian Dance
10:00am-True Jesus Church
3:00pm-Winters Recital
29
10:00am-Worship Service
11:00am-Fellowship Hour
11:00am-Board Chat
12:00pm-Live Oak Meditation Group
1:00pm-Tabla Lessons
1:00pm-Indian Dance
3:00pm-Open Cathedral
5:00pm-Serve Meal at ARCH
6:30pm-Feist Recital
30
Memorial Day
10:00am-Bookstuff
10:00am-Wright Practice
31
10:00am-Wright Practice
10:00am-Shir Ami Rehearsal
4:30pm-Tabla Lessons
5:00pm-Serve Meal at ARCH
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Here you can email yourself a file that can be imported into a Google calendar.  
Your email address: